Logo Powiat Kamiennogórski
Powróć do: Nasz Powiat

O Powiecie

Widok z lotu ptaka na zabudowania Powiatu Kamienna Góra

Powiat kamiennogórski utworzono w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kamienna Góra, która uzyskała prawa miejskie w 1292 r., w okresie panowania księcia świdnickiego Bolka I.

Powiat kamiennogórski położony jest w południowo-zachodniej części Polski w pobliżu granicy z Republiką Czeską. Granice geograficzne powiatu stanowią: od zachodu Grzbiet Lasocki, od południa Zawory, od wschodu Góry Suche, a od północy Góry Kaczawskie i Wałbrzyskie.

Widok z lotu ptaka na tereny Powiatu Kamienna Góra
Widok na łąki, pola i górski krajobraz Powiatu Kamienna Góra

Ziemia Kamiennogórska to blisko 396 km kw. przepięknych okolic, kotlin poprzecinanych gęstą siecią rzek i strumieni, malowniczych pasm górskich, skałek, łąk i lasów. Geograficznie teren powiatu pokrywa się z granicami kotliny kamiennogórskiej, Bramy Lubawskiej oraz kotliny marciszowskiej. Sama kotlina kamiennogórska - obok kotliny jeleniogórskiej i kłodzkiej - stanowi największe obniżenie śródgórskie Sudetów. Brama Lubawska już od średniowiecza uważana była za najlepsze przejście przez Sudety, główne trakty handlowe łączące Wrocław i Pragę wiodły właśnie tędy.

Na terenie powiatu w 2 miastach oraz 43 wsiach zamieszkuje 39 316. Powiat kamiennogórski tworzą miasto i gmina Kamienna Góra, gmina miejsko-wiejska Lubawka oraz gmina wiejska Marciszów.