Czujka pod choinkę


W tegorocznym sezonie jesienno-zimowym odnotowano ok. 1300 zdarzeń z udziałem tlenku węgla. 673 osoby zostały poszkodowane, a 29 zmarło w wyniku zatrucia. Jeżeli jeszcze nie wybraliście prezentów dla swoich bliskich, a kochacie ich i martwicie się o ich bezpieczeństwo, kupcie czujnik tlenku węgla i czujkę dymu.

 

Włącz się do akcji "Czujka pod choinkę!". Akcję promuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze.

Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad, nazwa systematyczna: tlenek węgla) ma silne własności toksyczne. Powoduje niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Przyczyny zatruć tlenkiem węgla

to najczęściej wadliwe piecyki (gazowe, węglowe i inne) lub użytkowane w pomieszczeniach o niesprawnej wentylacji. Prawidłowo spalany węgiel dostarcza gazów spalinowych zawierających ok. 1 proc. czadu. Poziom ten nie jest niebezpieczny dla człowieka. W warunkach niedostatecznego dotlenienia paleniska, spaliny mogą zawierać nawet 30 proc. tlenku węgla. Zagrożenie zaczadzeniem w budynkach mieszkalnych może również pośrednio być spowodowane tym, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelnia okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Niedostateczna ilość tlenu do spalenia paliwa powoduje, że następuje niepełne spalanie w urządzeniach grzewczych i tworzy się tlenek węgla, czyli czad. W takich przypadkach może dojść również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i wydostawania się czadu do przestrzeni mieszkalnej, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców.

 

Działanie na organizm człowieka

Czad wchłania się drogą oddechową w ilości zależnej od jego stężenia w powietrzu, częstości oddechów (wentylacji płuc) i czasu narażenia. Wydalany jest tą samą drogą, w stanie niezmienionym. Charakterystyczne dla ostrego zatrucia czadem jest różowo-karminowe zabarwienie skóry.

 

Objawami zatrucia przewlekłego są:

- upośledzenie psychiczne

- osłabienie pamięci

- utrata łaknienia

- utrata czucia w palcach

- senność w dzień i bezsenność w nocy

- zaburzenia krążenia, zmiany w morfologii

- objawy parkinsonizmu: drżenie mięśni, maskowaty wyraz twarzy

- "chód pingwini" - ostrożne poruszanie się z szeroko rozstawionymi nogami

- czarnoziemiste zabarwienie skóry.

 

Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla należy

- nie ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, gdyż może to spowodować poważne zatrucia,

- w pomieszczeniach, w których występuje spalanie paliwa, zapewnić skuteczną wentylację,

- nie zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz od przewodów wentylacyjnych,

- wszelkie prace naprawcze, przeróbki, modernizacje i prace, konserwacyjne przy urządzeniach na paliwo stałe, ciekłe i gazowe powinny wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje,

- na wyposażenie mieszkań kupować nowoczesne bezpieczne urządzenia (kuchenki gazowe, przepływowe gazowe ogrzewacze wody) posiadające stosowne atesty, wyposażone w czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu czy nieuzasadnionym wypływem paliwa,

- wyposażać mieszkania w autonomiczne czujniki  tlenku węgla i czujnik dymu.