aktualność

Przedłużenie zasad bezpieczeństwa

Opublikowano: 25/02/2021

W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, dlatego od 27 lutego zaostrzone zostają zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej.

W pozostałych województwach  zasady bezpieczeństwa zostają przedłużone do 14 marca.

Ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną u naszych południowych ąsiadów, od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę.

Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, wprowadzamy zakaz używania m.in. przyłbic i chust do zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego dozwolone będą maseczki, które najlepiej chronią nas przed zarażeniem. Zgodnie z rekomendacjami wprowadzony zostaje zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki.

Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli:

- Dystans

- Dezynfekcja

- Maseczka

- Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe

- Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczone zosytanie tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.