aktualność

Starostwo wyróżnione

Opublikowano: 22/02/2013

Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze zostało wyróżnione w III edycji konkursu "Polskie Trofeum Energetyczne" przeprowadzonego w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej "Energooszczędne Biuro". Kampania była współfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do rywalizacji w oszczędzaniu energii w budynkach biurowych przystąpiło łącznie 20 obiektów. Przez 9 miesięcy firmy te realizowały działania mające na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej w zgłoszonych przez siebie budynkach biurowych. Chodziło przede wszystkim o racjonalizację wykorzystania energii poprzez zmianę zachowań pracowników oraz drobne niskonakładowe inwestycje, takie jak bieżąca wymiana sprzętu na bardziej efektywny energetycznie, czy też wymiana żarówek na świetlówki energooszczędne.

W Starostwie Powiatowym w Kamiennej Górze opracowano "jedenaście przykazań dotyczących świadomego oszczędzania energii", które wprowadzano w codzienną pracę urzędników. Zmieniono ustawienie mebli biurowych, aby odsłonić grzejniki. Dzięki tym drobnym posunięciom lepiej wykorzystuje się energię cieplną, jak również naturalne oświetlenie. Starostwu przy przystąpieniu do konkursu przyświecała idea "zacznij od siebie", ale w wielu przypadkach uczestnicy konkursu oprócz "własnego podwórka" angażowali szersze grono odbiorców.