aktualność

Czarnoborskie dożynki

Opublikowano: 17/09/2012

Starosta kamiennogórski Ewa Kocemba na zaproszenie wójta gminy Czarny Bór Adama Góreckiego wzięła udział w Gminnych Dożynkach i IX Święcie Pieroga, które odbyły się w niedzielę (16 września) na boisku sportowym przy Ośrodku Kultury w Witkowie.

We wspólnym świętowaniu i zabawie uczestniczyli mieszkańcy z całego regionu. Czekały na nich pyszne pierogi o rozmaitych smakach, swojskie potrawy i mnóstwo stoisk uginających się pod ludowymi wyrobami.

Na uczestników tegorocznych obchodów przygotowanych było mnóstwo atrakcji. Imprezę rozpoczął dożynkowy korowód, który przeszedł wokół boiska sportowego w Witkowie. Wzięli w nim udział przedstawiciele poszczególnych sołectw, kluby sportowe, organizacje pozarządowe oraz reprezentanci szkół. Następnie odprawiona została uroczysta msza św. celebrowana przez proboszcza Witkowa, której oprawę muzyczną nadał Zespół Góralski Janicki. Po liturgii odbył się staropolski obrzęd Dzielenia Chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów, a wieńce plecione przez sołectwa tradycyjnie zostały nagrodzone w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Główną atrakcją była IX edycja Festiwalu Pieroga. W ramach pierogowego święta uczestnicy zabawy rywalizowali na najsmaczniejsze pierogi, rozegrane zostały też Międzyklasowe Zawody Pierogowe oraz konkurs na najszybsze lepienie pierogów.