aktualność

Powiat na dożynkach

Opublikowano: 09/09/2012

W niedzielę 9 września w Dzierżoniowie odbyły się dożynki wojewódzkie. Na święcie plonów nie zabrakło również Powiatu kamiennogórskiego reprezentowanego przez Starostę Ewę Kocembę i autorki wieńca dożynkowego: Jadwigę Wiktor, Barbarę Bielak i Małgorzatę Wernicką.

Oddelegowany wieniec ? kogut ze zbóż został wcześniej wybrany przez Starostę na dożynkach w Marciszowie. Po uroczystej mszy świętej barwny korowód wieńców
i zespołów ludowych przebranych w tradycyjne stroje ludowe przemaszerował przez dzierżoniowski rynek główną arterią miasta w kierunku stadionu miejskiego. Nasza delegacja zaprezentowała się w strojach nawiązujących do kultury ziemi kamiennogórskiej, dzięki temu nie zabrakło lnu i tradycji cysterskich.

Po wejściu na stadion każda z reprezentacji przedstawiła swój wieniec i złożyła chleb dożynkowy. Formy prezentacji wieńców były przeróżne. Oprócz tradycyjnych przemówień, śpiewów, tańców i wierszy publiczność szczególnie zachwyciła nietypowa prezentacja. Legenda o kogucie ze wsi Pustelnik, który ostrzegł rolników przez kataklizmem rozbawiła wszystkich przybyłych gości.

Uwieńczeniem prezentacji wieńca było przekazanie przez Starostę kamiennogórskiego Ewę Kocembę chleba dożynkowego, który specjalnie na tę okazję upiekła Piekarnia Zenona Poręby w Chełmsku Śląskim. Powiatowy wieniec nie zajął I miejsca w konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy, ale otrzymane wyróżnienie, a przede wszystkim tłumy widzów chcących wykonać pamiątkową fotografię z kogutem, były dla autorów największą nagrodą.