aktualność

Tlenek węgla - Cichy zabójca

Opublikowano: 16/12/2016

 Ruszyła kolejna, szósta już edycja akcji "Nie dla czadu".

Ponad 3800 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2229 poszkodowanych i 50 ofiar śmiertelnych - to liczby pokazujące żniwo, jakie czad zebrał w ostatnim okresie grzewczym, czyli od września 2015 do marca 2016 r.Tlenek węgla zabija - sprawdzajmy przewody dymowe i wentylacyjne.

Polecam film przygotowany przez Studio Movie Master pod tytułem  "Zabijam po cichu"

https://www.youtube.com/watch?v=zPa9hSJzrf0 

Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad, nazwa systematyczna: tlenek węgla, nieorganiczny związek chemiczny, tlenek węgla na II stopniu utlenienia. Ma silne własności toksyczne.

Szkodliwość
Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250-300 razy) powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną (CO + Hb ? COHb), które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon. O ile przy większych stężeniach (pow. 0,32%) pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty, to mniejsze stężenia powodują przy względnie krótkim wdychaniu jedynie słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę, jednak i te stężenia powodują po dłuższym kontakcie śmierć.

Przyczyny zatruć tlenkiem węgla:
- wadliwe piecyki ( gazowe, węglowe i inne) lub użytkowane w pomieszczeniach o niesprawnej wentylacji. Prawidłowo spalany węgiel dostarcza gazów spalinowych zawierających ok. 1% czadu. Poziom ten nie jest niebezpieczny dla człowieka. W warunkach niedostatecznego dotlenienia paleniska, spaliny mogą zawierać nawet 30% tlenku węgla. Zagrożenie zaczadzeniem w budynkach mieszkalnych może również pośrednio być spowodowane tym, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelnia okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Niedostateczna ilość tlenu do spalenia paliwa powoduje, że następuje niepełne spalanie paliwa w urządzeniach grzewczych i tworzy się tlenek węgla, czyli czad. W takich przypadkach może dojść również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i wydostawania się czadu do przestrzeni mieszkalnej, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Obserwujemy wtedy tak zwany odwrotny ciąg powietrza w przewodach kominowych (z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia).

 

Działanie na organizm człowieka

Czad wchłania się drogą oddechową w ilości zależnej od jego stężenia w powietrzu, częstości oddechów (wentylacji płuc) i czasu narażenia. Wydalany jest tą samą drogą, w stanie niezmienionym. Charakterystyczne dla ostrego zatrucia czadem jest różowo - karminowe zabarwienie skóry.

 

Objawami zatrucia przewlekłego są:

 • upośledzenie psychiczne
 • osłabienie pamięci
 • utrata łaknienia
 • utrata czucia w palcach
 • senność w dzień i bezsenność w nocy
 • zaburzenia krążenia, zmiany w morfologii
 • objawy parkinsonizmu: drżenie mięśni, maskowaty wyraz twarzy
 • "chód pingwini" - ostrożne poruszanie się z szeroko rozstawionymi nogami
 • czarnoziemiste zabarwienie skóry.

W celu uniknięcia sytuacji stwarzającej zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla zaleca się :

 • nie ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, gdyż może to spowodować poważne zatrucia,
 • w pomieszczeniach, w których występuje spalanie paliwa, zapewnić skuteczną wentylację,
 • nie zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz od przewodów wentylacyjnych,
 • wszelkie prace naprawcze, przeróbki, modernizacje i prace, konserwacyjne przy urządzeniach na paliwo stałe, ciekłe i gazowe powinny wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje,
 • na wyposażenie mieszkań kupować nowoczesne bezpieczne urządzenia (kuchenki gazowe, przepływowe gazowe ogrzewacze wody) posiadające stosowne atesty, wyposażone w czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu, czy nieuzasadnionym wypływem paliwa,
 • wyposażać mieszkania w autonomiczne czujniki  tlenku węgla i czujnik dymu.