aktualność

Toksyczna roślina

Opublikowano: 01/07/2015

 "Barszcz Sosnowskiego"  

Lekarze przypominają, że barszcz Sosnowskiego jest dużym zagrożeniem dla ludzi z alergiami i obniżonym układem odpornościowym. Każdy kontakt z rośliną, powinien być natychmiast skonsultowany ze specjalistą.  

Barszcz Sosnowskiego występuje w całej Polsce. Jest teraz w fazie kwitnienia. Kontakt z tą rośliną może powodować rozległe poparzenia skóry.
Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi - zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudnogojące się rany.

Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na słońce przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem).

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu. W czasach PRL, w krajach bloku wschodniego był uprawiany na paszę dla zwierząt.