aktualność

Regionalny System Ostrzegania

Opublikowano: 22/05/2015

 To usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach. 

Jak to działa

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Ostrzeżenie pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych.

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z Internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W komórce

Od niedawna można także używać bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych -RSO- oraz -Regionalny System Ostrzegania- lub pobrać klikając na poniższe linki:


Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe. 
W aplikacji znajdują się też poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMSów.

Ważne daty

13 listopada 2014 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało umowę z Telewizją Polską (TVP). Określa ona harmonogram wdrażania systemu:

  • 1 stycznia 2015 r. RSO będzie w pełni wykorzystywany w TVP Regionalnej i w aplikacji na komórkę. 
  • 1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej i powiadamianie SMS

Na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego została zamieszczona specjalna podstrona RSO: http://duw.pl/pl/urzad/regionalny-system-ostrz

  •  Fot. DUW
  • Fot. DUW