aktualność

Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze

Opublikowano: 29/05/2018

W dniach 21-25 maja 2018 roku odbył się rejs integracyjny "Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze", w którym udział wzięło 48 osób (w tym 30 osób z niepełnosprawnością) - 6 jachtów.

Relacja uczestników:

Powiat Kamiennogórski reprezentowały trzy jednostki na co dzień pracujące z osobami z niepełnosprawnością - Powiatowy Ośrodek Wsparcia - Środowiskowy Dom Samopomocy, Zespół Szkół Specjalnych oraz Dom Pomocy Społecznej z Szarocina. Ponadto w rejsie udział wzięły: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Katarzyny Rogowiec z Wojcieszowa, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Wałbrzycha. W ramach integracji popłynęło z nami 4 podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Kamienia Pomorskiego.

Podczas rejsu pokonaliśmy trasę o długości 88 mil. Trasa: Lubczyna - Stepnica - Wolin - Dziwnów - Kamień Pomorski - Międzywodzie - Kamień Pomorski - Wolin - Lubczyna.

Rejs był dla osób z niepełnosprawnością wspaniałą okazją do sprawdzenia swoich możliwości fizycznych, umiejętności dostosowania się do niestandardowych warunków, integracji z innymi osobami, poznania tajników żaglowania, przeżycia prawdziwej radości oraz stworzenia wyjątkowych wspomnień.

W trakcie rejsu skorzystaliśmy z gościnności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Wolinie oraz Kamieniu Pomorskim, gdzie podczas wspólnego grillowania i dyskoteki nawiązano nowe znajomości, wymieniono się doświadczeniami oraz przekazano upominkami. Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Wolinie zwiedzono Wioskę Wikingów. Skansen położony jest na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie. Znajdujące się tam rekonstrukcje chat mieszkalnych i rzemieślniczych z IX-XI wieku wykonane są bardzo starannie, w ich wnętrzach umieszczono repliki mebli i przedmiotów codziennego użytku, dzięki którym łatwiej jest uzmysłowić sobie, jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu.

Rejs nie odbył by się gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób. Składamy serdeczne podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze za wsparcie idei żeglarstwa wśród osób z niepełnosprawnością oraz sfinansowanie kosztów transportu, dla organizatora rejsu - komandora Roberta Bzdęgi, sterników - Pawła Lewandowskiego, Andrzeja Kotwickiego, Artura Bukowskiego, Jana Hasiora oraz Henryka Olech, którzy pokazali, że niemożliwe staje się możliwe.

Rejs był również współfinansowany przez PFRON w ramach projektu "Jesteśmy Aktywni" realizowanego przez Stowarzyszenie "Podaj Rękę Kamienna Góra".