aktualność

VI Turniej Piłki Nożnej w DPS Szarocin

Opublikowano: 13/05/2016

Dnia 11 maja na boisku sportowym DPS Szarocin odbył się VI Turniej Piłki Nożnej.

Turniej zachęca graczy do sportu zunifikowanego. Biorą w nim udział osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz osoby sprawne. Są to mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie. W tym roku czynny udział w turnieju wzięli pracownicy kuchni, terapeuci, pracownik socjalny, opiekunowie i fizjoterapeutka. Wspierali oni drużyny swoją grą, umiejętnościami i poczuciem humoru. Obsługą techniczną imprezy zajęli się pracownicy kulturalno-oświatowi.

Turniej ma na celu integrację mieszkańców z personelem. Pracownicy uczą mieszkańców technik gry pokazując im je w praktyce. Mieszkańcy czerpią radość

z uczestnictwa w takich przedsięwzięciach, ponieważ czują, że razem z pracownikami tworzą jedną drużynę. Turniej ma na celu rozładowanie napięć i wypracowaniu nowych technik dotarcia do mieszkańca.

Drużyny stworzone były na zasadzie losowania. Kapitanowie, którymi byli mieszkańcy wybierali w kolejnych losowaniach osobę z personelu i osobę spośród mieszkańców. Tak stworzono cztery drużyny: Szarych, Zielonych, Białych i Niebieskich.

Drużyny oficjalnie zostały wprowadzone na stadion przy takcie marsza Olimpiad Specjalnych przez Dyrektora Stanisława Dłużaka i Sędziego Głównego Księdza Aleksandra Siemińskiego.

Mecze odbywały się systemem: każdy z każdym. Rozegrano 6 spotkań. Za wygrany mecz drużyna otrzymała 2 punkty, a za remis 1 punkt.

Walka była naprawdę wspaniała. Sędzia spotkania zwracał uwagę na grę zespołową

i nie tolerował egoistycznego zachowania na boisku, w związku z tym udzielał upomnień

w postaci żółtych kartek i nie zaliczał goli. W jednym ze spotkań padł wspaniały gol strzelony przez bramkarza do bramki przeciwnej.

Turniej wygrała drużyna Zielonych z kapitanem Justyną Hejnowską otrzymując

6 punktów. Pozostałe drużyny wygrały po jednym meczu i otrzymały po dwa punkty.

O kolejnych miejscach zadecydowały rzuty karne, które były wyjątkowe, ponieważ zawodnik strzelał do pustej bramki ale ustawiony był tyłem i piłkę musiał uderzać piętą. Po tych rzutach drugie miejsce zajęli Szarzy, trzecie miejsce Biali, a czwarte Niebiescy.

Mieszkańcy dzielnie dopingowali swoje drużyny. Pogoda sprzyjała zarówno zawodnikom jak i kibicom.

Na zakończenie drużyny otrzymały medale i słodycze. Były również nagrody dla wyróżniających się zawodników. Najlepszy bramkarz to Stanisław Zagubin, a najbardziej zaangażowany zawodnik to Justyna Hejnowska.

Dla wszystkich odbył się piknik z pieczoną kiełbaską