aktualność

Zbadaj się i zyskaj spokój - bezpłatne badanie mammograficzne

Opublikowano: 07/11/2018

Informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych w następujących dniach:

2018-11-16 (piątek) Kamienna Góra, ul. Spacerowa w godzinach 09:00-15:00

2018-11-27 (wtorek) Kamienna Góra, Plac Wolności w godzinach 09:00-16:00

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).

Najlepszymi metodami wykrywania raka piersi we wczesnych stadiach jest min. samobadanie piersi (które powinnyśmy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu) oraz mammografia.

Należy podkreślić, że rak piersi - pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, jest całkowicie uleczalny. Badanie piersi pozwala wychwycić zmiany nowotworowe w niższym stopniu zaawansowania. Rak piersi to nie tylko guzek w piersi, raka mogą oznaczać także inne symptomy, które można zobaczyć gołym okiem:

  • zmarszczenie lub wciągnięcie skóry piersi,
  • tzw. "pomarańczowa skórka",
  • owrzodzenie skóry piersi,
  • owrzodzenie brodawki,
  • wciągnięcie brodawki,
  • wyciek z brodawki,
  • powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych.

Każdą zmianę w wyglądzie piersi powinnyśmy zgłaszać od razu do lekarza.