aktualność

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Opublikowano: 05/11/2018

W dniu 15 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, to dobry moment na zastanowienie się nad swoim nałogiem, może warto właśnie w tym dniu rozpocząć swoją walkę o dłuższe życie w zdrowiu.

W Polsce nadal pali ok. 5 milionów mężczyzn oraz ok. 3 miliony kobiet. W Polsce, co roku 70 000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów - to rak płuca, - przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli - palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.  Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu zawsze przynosi wymierne korzyści zdrowotne!

Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.