aktualność

Uroczystości patriotyczne w Krzeszowie

Opublikowano: 14/08/2017

Dnia 13 sierpnia 2017 roku w ramach Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego, odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji Roku Generała Hallera, 100. rocznicy powstania "Błękitnej Armii" oraz 150-lecia Sokolstwa Polskiego.

 

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji TG Sokół, Żołnierzy z Armii Polskiej we Francji, jej dowódcy Generała Józefa Hallera, oraz jego adiutanta, pochowanego w Kamiennej Górze: kpt. Józefa Sierocińskiego. z oprawą muzyczną Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz Chóru.

W wydarzeniu udział wzięli wiceminister edukacji Marzena Machałek, senator Krzysztof Mróz, 
a także Weterani AK i NSZ oraz delegacje Oficerów Wojska Polskiego z dolnośląskich garnizonów.

Po zakończeniu Mszy Świętej, na Placu przed Bazyliką w Krzeszowie, miała miejsce uroczysta ceremonia przekazania na ręcę wicestarosty Małgorzaty Krzyszkowskiej oraz członków zarządu powiatu kamiennogórskiego: Edyty Wyrostek i Mariusza Mućwickiego trzech relikwiarzy z Ziemią pobraną w miejscach kaźni Narodu Polskiego - z Ponar (zbrodnia SS),
z cmentarzy Katyńskich (zbrodnia NKWD), oraz z "Łączki" na Powązkach (zbrodnia UB). 

Urny władzom powiatu przekazali: kapitan Zbigniew "Nowina" Boznański, Iwona Chowańska szefowa Biura ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN we Wrocławiu oraz Jolanta Stopka, dziennikarka, uczestniczka Rajdu Katyńskiego.

Uroczysty akt przekazania urn odbył się przy asyście honorowej Pocztów Sztandarowych,
a w
yjątkowo podniosły charakter wydarzeniu nadał akompaniament Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod kierownictwem kapelmistrza porucznika Jacka Putry
i tamburmajora plutonowego Huberta Walendziaka.

Miejsce uroczystości zostało wybrane nie przypadkowo. Krzeszów  jest nie tylko wyjątkowym miejscem kultury sakralnej, ale jest także miejscem pamięci. Najnowsza historia pokazuje, że tu w Klasztorze, podczas II wojny światowej, mieścił się obóz przesiedleńczy Nazistów. Klasztor został zamieniony w Obóz. Już w 1941 roku zwożono tutaj wypędzonych Polaków, Żydów i obywateli innych narodowości, traktowanych w nieludzki i okrutny sposób. Część z nich trafiła do obozów pracy w Kamiennej Górze, inni masowo zostali wymordowani na wzgórzu Burgberk - obecnie ulica Księcia Bolka w Kamiennej Górze. Wspólnym mianownikiem tych tragicznych historii powinna być pamięć łącząca pokolenia. Ta tragedia to część naszej historii, Pamięci i naszej Tożsamości. Dzisiejsze święto jest Świadectwem czci i pamięci o tych, których straciła Polska.