aktualność

Święto z atrakcjami

Opublikowano: 19/10/2012

Obchody "Święta Szkoły" odbyły się w czwartek, 18 października, w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Święto ustanowiono w rocznicę nadania imienia 29 Pułku Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego. Tradycje jednostki kontynuuje 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, partner ZSZiO.

Obchody rozpoczęły się od marszobiegu na orientację, podczas którego młodzież ZSZiO musiała odnaleźć ważne obiekty w Kamiennej Górze i wykonać zadania związane z historią lub teraźniejszością miasta. Uczniowie odwiedzili m.in. siedzibę Starostwa Powiatowego, Komendę Powiatową Policji, Powiatową Państwową Straż Pożarną i ścieżkę historyczną na Górze Parkowej. Następnie podopieczni szkoły, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystym apelu z okazji Patrona Szkoły.

Młodzież obejrzała wykład prof. Normana Daviesa na temat historii Polski oraz prezentacje dotyczące największych zwycięstw odniesionych przez polskich rycerzy i żołnierzy. Następnie jeden z żołnierzy 10 Brygady opowiedział o misji w Afganistanie. W uroczystości uczestniczył Franciszek Kuszel, honorowy obywatel Kamiennej Góry, absolwent Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących i ostatni żyjący żołnierz 29 Pułku Piechoty II Armii Wojska Polskiego oraz samorządowcy, m.in. radna wojewódzka Iwona Krawczyk, starosta Ewa Kocemba i przewodnicząca rady powiatu Bożena Ziemiańska.

Po apelu w sali sportowej odbył się turniej piłkarski. W turnieju uczestniczyły trzy drużyny: reprezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, uczniowie ZSZiO oraz reprezentacja "Twardy Świętoszów". Młodzież z ZSZiO mogła też spróbować swoich sił na strzelnicy, którą żołnierze ustawili w przyszkolnym parku.