aktualność

O szkolnictwie zawodowym

Opublikowano: 19/10/2012

Spotkanie robocze na temat szkolnictwa zawodowego na potrzeby obecnych pracodawców odbyło się w firmie Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. w Radomierzu we wtorek, 16 października.

W spotkaniu uczestniczyli starosta Ewa Kocemba, Iwona Krawczyk i Adam Ugrewicz - prezes i wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A., a także dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Mariola Jaciuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Barbara Maciaszek, wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. Stanisław Mały oraz przedstawiciele firmy Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. - Katarzyna Zubrzycka i Gabriela Stępień.

Dr. Schneider chce się aktywnie włączyć w proces kształcenia zawodowego w regionie, w kierunkach odpowiadających własnym zapotrzebowaniom. Ze względu na profil działalności, plany rozwojowe oraz dotychczasowe doświadczenia firmę interesują uczniowie i absolwenci następujących kierunków kształcenia:

  • Nauka w czteroletnim technikum: technik elektryk, technik elektronik, technik mechatronik, technik mechanik - docelowa praca w dziale utrzymania ruchu, technik technologii chemicznej - docelowa praca w dziale kontroli jakości, technik logistyki (ze znajomością języka niemieckiego).
  • Nauka w trzyletniej zasadniczej szkole zawodowej: ślusarz, operator obrabiarek skrawających - docelowa praca w dziale narzędziowni, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, mechanik precyzyjny, elektryk, elektromechanik, monter, elektronik, monter mechatronik - docelowa praca w dziale utrzymania ruchu, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych - docelowa praca w dziale wtryskarni, pracownik magazynowy (operator wózka widłowego).

W tej chwili w zakładzie macierzystym Dr. Schneider w Kronach - Neuses w Niemczech praktyki zawodowe odbywa ok. 120 uczniów. Firma od wielu lat współpracuje ze szkołami w zakresie praktycznej nauki zawodu w miejscu pracy. Tak duża liczba praktykantów jest pochodną całego systemu kształcenia zawodowego w Niemczach, który jest systemem dualnym, tzn. że kształcenie zawodowe odbywa się, wedle ustawy o kształceniu zawodowym, w dwóch miejscach: w zakładzie pracy oraz w szkole zawodowej.

Film i zdjęcia: Ryszard Bizoń - Wideofilmowanie