aktualność

Mała Wielkanoc

Opublikowano: 04/04/2016

W sobotę (2 kwietnia) w lubawskim Domu Kultury obył się konkurs pn. "Mała Wielkanoc", w którym wzięło udział 10 rywalizujących zespołów. Każdy z nich przygotował swój wielkanocny stół oraz mógł  wystąpić na estradzie. Przygotowane potrawy wielkanocne oceniało specjalnie wybrane jury w składzie: Ignacy Dumin - przewodniczący, Katarzyna Szafrańska i Henryk Dumin.

W kategorii stołów wielkanocnych zostały przyznane dwie równorzędne pierwsze nagrody, które otrzymali: Podolanie z Czerwonej Wody i Cisowianki z Henrykowa. Drugie nagrody przyznane zostały: Zgodzie z Chełmska Śląskiego, Podgórkom z Podgórek, Jarzębinie ze Skorzynic, Żeliszowiankom z Żeliszowa i Marysieńkom z Radostowa. Trzecie nagrody otrzymali: Wrzos z Lubawki, Ocice z Ocic oraz Złote Nutki z Przedwojowa.

Kategoria palm wielkanocnych, tu równorzędne nagrody otrzymały zespoły ze Skorzynic, Lubawki i Przedwojowa.

Nagroda za najlepszą święconkę przypadła zespołowi z Ocic.

W kategorii najpiękniejszych pisanek nagrodę zdobyła Olga Latuszek z Lubawki.

Z kolei w konkursie zdobienia jaj uczestniczyli samorządowcy, a wśród nich Wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska, radni powiatowi: Edyta Wyrostek i Jan Orzechowski. Konkurencję wygrał Wójt Gminy Kamienna Góra - Patryk Straus.

W kategorii potraw świątecznych wyróżnienia otrzymali: Danuta Drozdek ze Skorzynic za żur świąteczny, Halina Nakonieczna z Czerwonej Wody za ser, Tadeusz Nakonieczny z Czerwonej Wody za nalewkę "proboszczówka", Elżbieta Pachołek z Ocic za mazurek, Antonina Błaszko z Ocic za babkę, Maria Chuchla z Lubawki za kwaśnicę, Bożena Wojciechowska z Lubawki za ser z krowiego mleka, Dorota Potoniec z Przedwojowa za pasztet wędzony z kaczki, Mirosława Sowa z Chełmska Śląskiego za mazurek z kaszy gryczanej, Jadwiga Bodzek z Chełmska Śląskiego za studzieninę oraz Olga Burdyna z Żelichowa za pasztet drobiowy.