aktualność

Warsztaty w Görlitz

Opublikowano: 04/06/2012

Warsztaty inaugurujące projekt "Śnieżka - opracowanie koncepcji pasażerskiego transportu publicznego w korytarzu Bautzen - Görlitz - Lubań - Jelenia Góra - Kamienna Góra na rzecz rozwoju turystyki w Euroregionie Nysa" odbyła się 30 maja w Görlitz. W warsztatach uczestniczyli starosta Ewa Kocemba oraz wiceprezes PKS Stanisław Mały.

Euroregion Nysa jest miejscem obfitującym w atrakcje turystyczne, które silnie przyciąga gości. Problemem, jaki napotykają turyści, jest niewystarczająca integracja komunikacji zbiorowej między oboma krajami. Brakuje przede wszystkim atrakcyjnego skomunikowania połączeń, zintegrowanej taryfy biletowej oraz przejrzystego systemu informacji pasażerskiej.

Systemy pasażerskiego transportu zbiorowego w Saksonii i na Dolnym Śląsku rozwijały się przez dziesięciolecia niezależnie od siebie. Znacznie utrudnia to podróżowanie po tym terenie mieszkańcom oraz turystom. Z tego wynika potrzeba opracowania spójnych koncepcji rozwoju transportu zbiorowego na obszarze Euroregionu dla Wschodniej Saksonii i południowo-zachodniej części Dolnego Śląska.

Z tego powodu Celowy Związek Komunikacyjny Górnych Łużyc-Dolnego Śląska (ZVON) jako Lead Partner oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego postanowiły wspólnie jako partnerzy projektu opracować w ramach projektu "Śnieżka" koncepcję transportu zbiorowego, która będzie służyła wspieraniu rozwoju turystyki na obszarze Saksonii oraz Dolnego Śląska.

Projekt jest częścią "Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007 - 2013" i jest dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej (UE).