aktualność

IV Święto Mleka już za nami

Opublikowano: 02/09/2014

W sobotę 30 sierpnia nad kamiennogórskim zalewem, gdzie odbywała się impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze, trudno było się nudzić. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji.

Impreza rozpoczęła się o godz. 12.00. Uroczyście otworzyły ją Starosta Ewa Kocemba,  Przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Iwona Krawczyk i Bożena Kończak  Kierownik Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (DODR) w Kamiennej Górze oraz Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (DODR) we Wrocławiu Ryszard Czerwiński.
Gościem specjalnym tegorocznego święta była Polska Królowa Mleka Katarzyna Gajownik-Łazuga, która wprowadziła dzieci w świat zabawy i zdrowego żywienia. Licznie przybywających gości witały kramy ze smakołykami z mleka, miodu oraz zboża. Każdy mógł posmakować lokalnych pyszności
z suto zastawionych stołów. Amatorzy sztuki kulinarnej mieli okazję podglądać kucharzy, których do gotowania na świeżym powietrzu zaprosiła nasza kamiennogórska Spółdzielnia Mleczarska KaMos.

Tradycyjnie występy sceniczne poprzedzone zostały wypuszczeniem gołębi, następnie jako pierwsi na scenie zaprezentowali się myśliwi z zespołu Syganlistów Myśliwskich Durlakowe Rogi. Nie mogło zabraknąć również lokalnych zespołów wokalnych. Swój repertuar zaprezentowały takie formacje jak: Wrzos, Zgoda czy tez Kwiatuszki Lnu, które przyciągnęły pod scenę rzesze uczestników.
Gościnnie na scenie pojawił się zespół taneczny Krąg ze Świdnicy.

Oprócz występów scenicznych, w każdym z zakątków zalewu odbywały się liczne konkursy. Chętni mogli jak co roku spróbować swoich sił w konkurencji ujeżdżania byka rodeo, dojenia krowy na czas czy też w piciu mleka przez słomkę. Co odważniejsi uczestnicy imprezy stanęli ze sobą w szranki podczas konkurencji w muczeniu. 

Na plaży goście ciekawi nowinek technologicznych, oglądali maszyny rolnicze. Najmłodszych obok konkursu plastycznego, ciekawiły także zwierzęta. Zagrody z żywym inwentarzem z naszego powiatu cieszyły się ogromnym powodzeniem. Można było obejrzeć, a nawet pogłaskać cielaki, krowy, barany i kozy.

Sobotnia impreza przepełniona była konkursami. W konkursie na "pamiątkę ekologiczną" zwyciężył Dom Pomocy Społecznej w Szarocinie, a zdaniem jurorów najpiękniejsze rękodzieło wykonała Danuta Nowak. W plebiscycie na "najciekawsze stoisko", zdecydowaną większością głosów wygrało Sołectwo Krzeszów, natomiast najsmaczniejszym sernikiem, okazał się wypiek Bożeny Ziemiańskiej - kawiarnia Lotos.

Po raz pierwszy podczas Święta Mleka do rywalizacji, w ujeżdżaniu byka, piciu mleka przez słomkę
i dojeniu krowy na czas, przystąpiły także sołectwa z terenu powiatu kamiennogórskiego.
Każde z sołectw biorących udział w zawodach, wystawiło do poszczególnych konkurencji po jednym kandydacie. Faworytem a zarazem zwycięzcą zmagań okazało się sołectwo Dębrznik.

O godz. 17:00 rozpoczął się pokaz kulinarny w wykonaniu Sylwii Biały, finalistki programu Hell's Kitchen, który przyciągnął ogromne tłumy. Sylwia Biały przygotowała potrawy oparte wyłącznie mleku, a swoim szczerym uśmiechem i bezpośredniością, zaskarbiła sobie sympatię publiczności.

W trakcie imprezy na scenie pojawiły się takie zespoły jak: Kefiry, Silentlive oraz Po stronie bluesa.

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru i całej imprezy był zespół Sachiel, pochodzący z pobliskiego Krzeszowa, który bawił licznie zgromadzoną publicznoś do późnych godzin wieczornych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z imprezy.