aktualność

Udane półkolonie

Opublikowano: 28/07/2014

Dziecięca Świetlica Środowiskowa w Kamiennej Górze po raz kolejny organizowała półkolonię. Skorzystało z niej 41 dzieci. Wychowawcy zadbali, aby program półkolonii był atrakcyjny, żeby każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie. Zajęcia odbywały się przez 10 dni. 

W pierwszy dzień półkolonii wybraliśmy się do Rezerwatu Przyrody w Gorzeszowie na Głazy Krasnoludków, gdzie uczestnicy lepiej się poznali, gdyż w akcji letniej uczestniczyli nie tylko uczniowie tutejszej świetlicy, ale także dzieci spoza niej. Zajęcia w terenie zostały przygotowane przez Grzegorza Ledwójcika - pracownika Nadleśnictwa w Kamiennej Górze, który zapoznał dzieci z otaczającą przyrodą oraz ze zwierzętami żyjącymi na danym terenie. Po lekcji przyrody na dzieci czekało wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz bitwa wodna.
Oprócz zajęć stacjonarnych (poznaj swoje miasto, wykonywanie witraży, lekcji o ziołolecznictwie, zajęć sportowych itp.) dzieci w pierwszym tygodniu korzystały z zajęć rekreacyjnych na basenie w Świebodzicach. Bogaty program wycieczek, nie tylko nie pozwolił na nudę, ale uczył i bawił.
W pierwszym tygodniu dzieci brały udział w wycieczce do Huty "Julia" w Piechowicach. Pod kierunkiem przewodnika dzieci zapoznały się ze sposobami produkcji szkła oraz jego szerokim zastosowaniem. Umożliwiła to wycieczka po hali produkcyjnej. Poznaliśmy również historię fabryki, jej tradycję i specyfikę. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz wykonania przez hutnika zwierzątek ze szkła.
Podczas zajęć plastycznych uczestnicy półkolonii skupili się na technice tworzenia witraży. Dzieci, pod kierunkiem pani instruktor, tworzyły witraże o tematyce "Co tam w trawie piszczy" oraz "Lustereczko, powiedz coś miłego". Wykonane prace były miłą pamiątką po zajęciach.
Kolejne tydzień wypełniony był wycieczkami. Piesza wycieczka do "Domu Pachnącego Chlebem" w Raszowie była okazją do własnoręcznego wykonania chleba. Kolejna wycieczka do kina w Wałbrzychu cieszyła się wśród dzieci szczególnym zainteresowaniem. Uczestnicy półkolonii obejrzeli film pt. "Gang wiewióra". W następnych dniach mieliśmy możliwość korzystania z basenu kamiennogórskiego oraz kręgielni.
Kolejną nowością była całodzienna wycieczka do ZOO Safari w Dvur Kralove. To wyjątkowe miejsce, gdzie można stanąć twarzą w twarz z egzotycznymi zwierzętami z całego świata. Zachwycała nas wyjątkowa aranżacja przestrzeni, niezapomniane atrakcje i bliskość natury.
Półkolonia zakończyła się podsumowaniem, podczas którego dzieci otrzymały pamiątkowe zdjęcie, drobny upominek oraz słodką niespodziankę.